Mueran Humanos s/t

dne

O prvním setkání s touhle deskou jsem asi už vyprávěl úplně každýmu, ale je fakt, že to byl tak silnej dojem, že si dodneška myslím, že si mě ta hudba prostě našla sama. A to se nestává tak často. Prázdnej bar Ibu Hots v baskickým městě Vitoria-Gasteiz, vykládáme aparát z dodávky, s nikým se nebavíme, protože jediná další přítomná osoba – barman s čírem na hlavě – se na nás jen přátelsky zubil a na plný koule pustil právě tuhle desku. Tahali jsme dovnitř bedny a všechny ty krámy. A všichni jsme poslouchali. Takhle jsem se stal díky Hugovi majitelem ilegální kopie první desky Mueran Humanos, a slyšel jsem ji svýho času hodněkrát. Fakt hodněkrát.

O co tady teda jde: kapela už není neznámá, fakta si snadno najdete, tak hned k tomu podstatnýmu: temná hudba je prostě velmi přitažlivá věc. Bylo by zajímavý spekulovat o tom, proč tomu tak je (a určitě to někdo povolanější nějak formuloval), proč někdo dává místo sluncem zalitý louky plný květin a držení se za ruku s milovanou osobou přednost rakvi a temnejm kruhům pod očima… Můj vztah k dark hudbě ale zase tak složitej není. Když jsme kdysi dávno začali poslouchat punk, tak ten první – zcela klíčovej – pocit byl, že je to proti všemu, co okolní svět předpokládá, že bysme měli dělat – a že je to boží. A v naší partě (byli jsme tehdy velmi mladý, dost nihilisti, bylo to navíc fakt dávno, ještě v jiným světě) patřilo k dobrýmu vychování chodit se procházet na hřbitov, protože to bylo fakt divný. Mimochodem tohle mi tak nějak zůstalo, spoustu lidí hřbitovy děsej, já je miluju, v každý roční době, v každý části světa… ano, já vim… Poznamenalo nás to všechny: někdo si pak oblíbil všechny ty horrorpunkový a deathpunkový kapely, já osobně ale tak trochu propadnul Joy Division, Cure, a pak taky Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim atd. Vím, že v tom nejsem sám, jsou nás miliony a potkáváme se často na hřbitovech – a právě na tuhle strunu mýho nitra mocně udeřila první deska Mueran Humanos.

Je to ale trochu složitější: tahle deska je temná jako kráva, ale tak trochu jiným způsobem, a právě proto je naprosto výjimečná. Prvním důvodem je basa Tomáse Nochteffa. Tady je prostě všechno správně, ideální míra repetitivnosti, nápaditý a rychle se pod kůži dostávající motivy, dostatečně hutnej a pestrej zvuk, skvělá práce v partiích pod krkem, prostě basa jako klíčovej a sólovej nástroj, takhle to zbožňuju. Druhej důvod: Carmen Burguess, její osobnost a Moog (nejsem znalec světa kláves, ale tenhle nástroj je klasika). Odvede spoustu práce na zvuku kapely, zní to vždycky naprosto adekvátně, jejím hlavním cílem ale je vytvořit atmosféru, všechna ta elektronika je jen prostředek – a dělá to mistrně. Carmen je navíc beznadějná umělkyně se vším, co k tomu patří, je tak osvěžující znát takovýhle lidi. Třetí důvod: španělština. Jasně, víme, že je to moje velká libůstka, ale i tak jsem přesvědčenej o tom, že kapela je nejsilnější v jazyce, kterej jí je vlastní. A jazyk, kterej dal světu Dona Quijota, má v tomhle žánru co nabídnout. A texty? Jeden bizarnější než druhej: „Nestvůro, jsi tak nádherná…“ (Monstruo), „čekej na mě na druhý straně bouře…“ (Corazon doble), „viděla jsem je cestou domů, byli tři, někoho skrývali… a pak pršela krev“ (Festival de las luces). Nebo Leones en China o tom, co všechno se děje v nějaký metaforický Číně nebo prostě někde hodně daleko („V Číně má moře kosti, letadla jsou tam jen černý, v Číně všichni spějí za pochodu, a kdo bdí, je pohřbenej, v Číně je Měsíc hranatej a květiny jsou neviditelný“). A konečně čtvrtej důvod: mezi touhle dvojicí na pódiu se fakt odehrává neuvěřitelný jiskření, hrát v kapele se svým partnerem je docela speciální věc, a tahle dvojice z toho těží ve všech směrech – tohle se ale moc nedá popsat, musíte je vidět.

Dejte si to. Mueran Humanos mají další dvě desky, o těch zase jindy. Usadili se v Berlíně, v Praze i jinde v okolí hrajou pravidelně, každej by měl tuhle kapelu vidět a poslouchat. Protože na co sáhnou, to se jim povede.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s